فندق خرد شده      200گرم  

 شکلات تخته ای    400 گرم  

شیر عسلی          100 گرم

خامه عسل هراز     150 گرم

طرز تهیه:

داخل ظرف مستطیل شکلی را با فویل بپوشانید یا چرب کنید ، 300 گرم از شکلات های تخته ای را خرد کنید و درون کاسه ای روی بخار اب قرار دهید تا شکلات ها اب شوند ، مغزهای فندق و شیر عسلی و خامه عسل را به شکلات اب شده اضافه کنید و خوب مخلوط نمائید. مواد را درون ظرف بریزید و خوب سطح ان را صاف کنید ، 100 گرم شکلات تخته ای باقی مانده را اب کنید و روی مخلوط بریزید ، مقداری پودر فندق روی شکلات ها بریزید و به مدت 2 ساعت درون یخچال قرار دهید.پس از مدت زمان 2 ساعت قالب را از یخچال خارج کنید و به مکعب های یک اندازه برش بزنید و درون ظرف قرار دهید و سرو کنید.

نکته:درون این فاج از گردو ، پسته ، نارگیل و بادام نیز میتوانید استفاده کنید.این شکلات برای جشن هایی مانند تولد و عید بسیار مناسب است و میتوانید این شیرینی ها را در ظرف در دار تا 1 ماه نیز نگهداری نمائید.

طرز تهیه شیر عسلی:

مواد اولیه:   کره 25 گرم

  شیرهراز 500 گرم 

 شکر 125 گرم

طرز تهیه:
تابه ای نچسب و بزرگ را انتخاب کرده و شیر و شکر را داخل آن بریزید.زیر حرارت شعله پخش کن قرار داده و مرتب مخلوط شیر و شکر را هم بزنید تا شکر در شیر حل شود.
شیر نباید بجوشد پس توجه کنید اگر حرارت طوریست که شیر به مرحله جوش میرسد آن را سریعا کم کنید.هم چنین مطمئن شوید شیر ته نمیگیرد یعنی مرتب آن را هم بزنید.
شیر باید تبخیر شود اما نجوشد.شما تقریبا نیم ساعت تا 1ساعت باید به هم زدن ادامه دهید تا حجم شیر نصف شود و غلظت آن مثل عسل شود.
وقتی شیر نصف شد کره را اضافه کرده و دوباره هم میزنیم تا کره کاملا حل شود و شیر عسلی کاملا یکدست و کشدار شود.
در این مرحله شعله را خاموش کرده و شیر عسلی را به ظرف مورد نظر انتقال دهید.

نوش جان...

مطالب مرتبط :
  1. دسر پنیر شکلاتی
  2. دونات شکلاتی
  3. mousse chocolate (موس شکلات)
  4. کاپ کیک شکلاتی مغز دار
  5. ترافل خامه ای شکلاتی

پاسخ